KONST / Litografier / Färglitografi 15362033
*
nr 1536 2033
Lars Pirak
(1932-2008), Sverige
Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 249/325, "Rengärdet". Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 70x89 cm
Lars Pirak, svensk samisk målare, konsthantverkare, grafiker och tecknare född 1932, död 2008.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 april 2023
kl 19:37:39
- Tema
24 apr
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Lars Pirak
Lars Pirak, svensk samisk målare, konsthantverkare, grafiker och tecknare född 1932, död 2008.
Läs mer om Lars Pirak
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik lars pirak litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42
-
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:46
-
3257 Färglitografi
2 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:09
-
3202 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
-
3204 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:43
-
3203 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:49
*
Lars Pirak
Lars Pirak, svensk samisk målare, konsthantverkare, grafiker och tecknare född 1932, död 2008.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Lars Pirak
nr 1536 2033
Lars Pirak
(1932-2008), Sverige
Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 249/325, "Rengärdet". Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 70x89 cm
Lars Pirak, svensk samisk målare, konsthantverkare, grafiker och tecknare född 1932, död 2008.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 24 april 2023 |
- Tema
24 apr
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Lars Pirak
Lars Pirak, svensk samisk mÃ¥lare, konsthantverkare, grafiker och tecknare född 1932, död 2008.Läs mer om Lars Pirak
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik lars pirak litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42 -
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:46 -
3257 Färglitografi
2 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:09
-
3202 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23 -
3204 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:43 -
3203 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:49